Alkoholfrei
Raumland Zerozzante Cuvée No.2 rote Trauben nonalcoholic
0,75 liter
€ 11,87 / 1 liter, prices incl. VAT plus shipping costs
Contains sulphites
in stock
€ 8,90
| Article | Raumland Zerozzante Cuvée No.2 rote Trauben Alkoholfrei |
|---|---|
| Country | Germany |
| Region | Rheinhessen |
| Category | Sparkling fruit juice drink |
| Producer | Sekthaus Raumland GmbH |
| Drinking temperature | 6 - 8 °C |
Ingredients/allergens
| List of ingredients | Grape juice, carbonic acid, vitamin C |
|---|---|
| Allergens | Sulphites |
Nutritional information (per 100 ml)
| Calorific value | 225 kJ / 53 kcal |
|---|---|
| Fat | <0,5 g |
| Fett, of which Saturated fat | <0,1 g |
| Carbohydrates | 12,6 g |
| Carbohydrates, of which Sugar | 12,6 g |
| Protein | <0,5 g |
| Salt | <0,01 g |
| Vitamins + Minerals | Vitamin C 30mg |
Further details
| Country of origin | Germany |
|---|---|
| Company | Sekthaus Raumland GmbH |
| Address | Alzeyer-Strasse 134, 67592 Flörsheim-Dalsheim, Germany |
| Best before date | On the bottle. |

