Delikatessen / Feinkost
Sauerkirsche with Islay Dry Gin 150 g
150 gram
Contains alcohol
currently not available
| Article | Sauerkirsche mit Islay Dry Gin - 150 g Vierkant-Glas |
|---|---|
| Country | Germany |
| Producer | Franz |
Ingredients/allergens
| List of ingredients | Raw cane sugar, sour cherries 45 %, Islay Dry Gin 5 %, lemon juice from lemon juice concentrate 2 %, gelling agent: apple pectin |
|---|---|
| Note | May contain pits. Contains alcohol. Not suitable for children, pregnant women or breastfeeding mothers. |
Nutritional information (per 100 ml)
| Calorific value | 952 kJ /225 kcal |
|---|---|
| Fat | 0,047 g |
| Fett, of which Saturated fat | 0,045 g |
| Carbohydrates | 51,53 g |
| Carbohydrates, of which Sugar | 51,53 g |
| Protein | 0,46 g |
| Salt | 0,003 g |
Further details
| Country of origin | Germany |
|---|---|
| Company | Stephan Franz e.K. |
| Address | Memser Kirchweg 1, 27318 Hoyerhagen |
| Storage note | Once opened, store in a cool place at +3 °C to +7 °C and consume as soon as possible. |
| Best before date | On the bottom. |

