Portugal
Messias, Rosé, halbtrocken
0,75 liter - 10.5 % ABV
€ 6,13 / 1 liter, prices incl. VAT plus shipping costs
Contains sulphites
in stock
€ 4,60
| Article | Rosé Beiras Vinhos Messias |
|---|---|
| Country | Portugal |
| Growing area | Beiras |
| Category | Rosé wine, semi-dry |
| Producer | Vinhos Messias |
| Grape variety | Baga, Tinta Roriz |
| Description | Rose colour. Fruity aroma of red fruits. Medium dry and fresh taste. |
| Alcohol | 10.5% |
| Residual sugar | 12 g/l |
| Acid | 7 g/l |
| Drinking temperature | 10 - 12 °C |
Ingredients/allergens
| List of ingredients | Grapes, preservative ( sulfur dioxide ), carbon dioxide, stabilizing agent (carboxymethylcellulose) |
|---|---|
| Allergens | Sulphites |
Nutritional information (per 100 ml)
| Calorific value | 265 kJ / 64 kcal |
|---|---|
| Carbohydrates | 1,2 g |
| Carbohydrates, of which Sugar | 1,2 g |
Further details
| Country of origin | Portugal |
|---|---|
| Company | Sociedade Agrícola e Comercial dos Vinhos Messias, S.A. |
| Address | Avenida Comendador Messias Baptista 56, 3050 Mealhada, Portugal |

