Alkoholfrei
Raumland Zerozzante Cuvée No.3 Red Wildapfel nonalcoholic
0,75 liter
€ 14,00 / 1 liter, prices incl. VAT plus shipping costs
Contains sulphites
in stock
| Article | Raumland Zerozzante Cuvée No.3 Roter Wildapfel Alkoholfrei |
|---|---|
| Country | Germany |
| Region | Rheinhessen |
| Category | Sparkling fruit juice drink |
| Producer | Sekthaus Raumland GmbH |
| Drinking temperature | 6 - 8 °C |
Ingredients/allergens
| List of ingredients | Apple juice, grape juice, carbon dioxide, vitamin C |
|---|---|
| Allergens | Sulphites |
Nutritional information (per 100 ml)
| Calorific value | 221 kJ / 52 kcal |
|---|---|
| Fat | <0,5 g |
| Fett, of which Saturated fat | <0,1 g |
| Carbohydrates | 12,4 g |
| Carbohydrates, of which Sugar | 12,4 g |
| Protein | <0,5 g |
| Salt | <0,01 g |
| Vitamins + Minerals | 13 mg |
Further details
| Country of origin | Germany |
|---|---|
| Company | Sekthaus Raumland GmbH |
| Address | Alzeyer-Strasse 134, 67592 Flörsheim-Dalsheim, Germany |
| Storage note | Store in a cool, dark place. |
| Best before date | On the bottle. |

