BIO
Alkoholfrei
Leon Gold Lunar Herbs Bio nonalcoholic
0,75 liter
€ 14,00 / 1 liter, prices incl. VAT plus shipping costs
EG eco control number: DE-ÖKO-006
in stock
€ 10,50
| Article | Lunar Herbs Bio Alkoholfrei Leon Gold |
|---|---|
| Growing area | Württemberg, Remstal |
| Category | Aromatisierter Traubensecco |
| Bottler | Leon Gold |
Ingredients/allergens
| List of ingredients | Organic grape juice, extract of organic herbs, organic lemon, carbon dioxide, without preservatives |
|---|---|
| Allergens | Sulphites |
Nutritional information (per 100 ml)
| Calorific value | 159 kJ / 38 kcal |
|---|---|
| Carbohydrates | 8,8 g |
| Carbohydrates, of which Sugar | 8,8 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Further details
| Country of origin | Germany |
|---|---|
| Company | Weingut Leon Gold |
| Address | Buocher Weg 9, 71384 Weinstadt |

