France
/ / South-France
VEGAN
France
Le Grand Rêve Réserve, Blanc, IGP St Guilhem le Desert, 2024, Süd-Frankreich
Year 2024 - 0,75 liter - 13 % ABV
€ 13,27 / 1 liter, prices incl. VAT plus shipping costs
Contains sulphites
in stock
€ 9,95
| Article | 2024 Le Grand Rêve Réserve Blanc IGP St Guilhem le Desert |
|---|---|
| Country | France |
| Growing area | South of France, Languedoc Roussillion |
| Category | White wine |
| Classification | St Guilhem le Desert IGP |
| Grape variety | Chardonnay |
| Alcohol | 13% |
| Drinking temperature | 8 - 10 °C |
Ingredients/allergens
| List of ingredients | Grapes, concentrated grape must. Preservatives: sulphites; acidity regulators: malic acid, tartaric acid, citric acid; stabilisers: potassium polyaspartate. Bottled under modified atmosphere. |
|---|---|
| Allergens | Sulphites |
Nutritional information (per 100 ml)
| Calorific value | 318 kJ / 77 kcal |
|---|---|
| Fat | 0 g |
| Fett, of which Saturated fat | 0 g |
| Carbohydrates | 1 g |
| Carbohydrates, of which Sugar | 0,3 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Further details
| Country of origin | France |
|---|---|
| Company | Fonjoya - Cave de Saint-Saturnin |
| Address | Av. de la Coopérative, 34725 Saint-Saturnin-de-Lucian, Frankreich |

