France
/ / South-France
France
La Vieille Ferme, Rouge, Vin de France, 2023, Süd-Frankreich
Year 2023 - 0,75 liter - 13 % ABV
€ 9,27 / 1 liter, prices incl. VAT plus shipping costs
Contains sulphites
in stock
€ 6,95
| Article | 2023 La Vieille Ferme Rouge Vin de France |
|---|---|
| Country | France |
| Growing area | South of France, Luberon |
| Category | Red wine |
| Grape variety | Carignan, Cinsault, Grenache, Syrah |
| Alcohol | 13% |
| Drinking temperature | 17 °C |
Ingredients/allergens
| List of ingredients | Grapes, acidity regulator (tartaric acid), preservative (potassium bisulfite), antioxidant (L-ascorbic acid), stabilizers (citric acid, gum arabic, carboxymethylcellulose). The packaging can be done under a protective atmosphere. |
|---|---|
| Allergens | Sulphites |
Nutritional information (per 100 ml)
| Calorific value | 328 kJ / 79 kcal |
|---|---|
| Carbohydrates | 0,9 g |
| Carbohydrates, of which Sugar | 0,2 g |
Further details
| Country of origin | France |
|---|---|
| Company | Perrin & Fils SAS |
| Address | Route de Jonquières, 84100 Orange, France |

