France
/ / South-France
France
La Grange, Rondeur Appassimento, IGP Pays D'OC, 2024, Süd-Frankreich
A marvellously complex but also enormously accessible wine - produced in the Appassimento method.
Year 2024 - 0,75 liter - 14 % ABV
€ 13,27 / 1 liter, prices incl. VAT plus shipping costs
Contains sulphites
in stock
€ 9,95
| Article | 2024 Rondeur Appassimento IGP Pays D'OC La Grange |
|---|---|
| Country | France |
| Growing area | South of France, Languedoc, Gabian |
| Category | Rotwein |
| Classification | IGP |
| Producer | La Grange |
| Grape variety | Grenache Noir, Syrah, Mourvèdre |
| Alcohol | 14% |
| Residual sugar | 18 g/l |
| Acid | 3.1 g/l |
| Drink recommendation | As a companion to a selection of cheeses, with grilled meat, fish or vegetables, or typically south French assorted sausages. |
Ingredients/allergens
| List of ingredients | Stabilisers (metatartaric acid, gum arabic), antioxidants (sulphites), preservatives (potassium sorbate). |
|---|---|
| Allergens | Sulphites |
Nutritional information (per 100 ml)
| Calorific value | 350 kJ / 84 kcal |
|---|---|
| Fat | 0 g |
| Fett, of which Saturated fat | 0 g |
| Carbohydrates | 2,5 g |
| Carbohydrates, of which Sugar | 1,8 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Further details
| Country of origin | France |
|---|---|
| Company | La Grange SARL |
| Address | Route de Fouzilhon, 34320 Gabian, France |

