France
/ / South-France
BIO
France
Domaine Boudau, Côtes du Roussillon, Vermentino, Grenache Blanc, Le Clos Blanc AOP, 2024, Süd-Frankreich
Year 2024 - 0,75 liter - 13.0 % ABV
€ 14,00 / 1 liter, prices incl. VAT plus shipping costs
Contains sulphites
EG eco control number: DE-ÖKO-006
in stock
€ 10,50
| Article | 2024 Le Clos Blanc Domaine Boudau |
|---|---|
| Country | France |
| Growing area | South of France, Languedoc-Roussillon |
| Category | White wine, dry |
| Classification | AOP |
| Producer | Domaine Boudau |
| Grape variety | 80 % Vermentino, 20 % Grenache Blanc |
| Alcohol | 13.0% |
| Drinking temperature | 8 - 10 °C |
Ingredients/allergens
| List of ingredients | Grapes*, preservatives and antioxidants (ascorbic acid, sulphites), acidity regulator (contains citric acid and/or tartaric acid), stabiliser (metatartaric acid), bottled under protective atmosphere, alcohol*. *from organic farming |
|---|---|
| Allergens | Sulphites |
Nutritional information (per 100 ml)
| Calorific value | 328 kJ / 79 kcal |
|---|---|
| Fat | 0 g |
| Fett, of which Saturated fat | 0 g |
| Carbohydrates | 0,9 g |
| Carbohydrates, of which Sugar | <0,5 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Further details
| Country of origin | France |
|---|---|
| Company | Domaine Boudau |
| Address | 6 rue de Marceau BP 60, 66600 Rivesaltes, France |

