France
/ / South-France
France
Bonpas, Costières de Nîmes, AOC, 2022, Süd-Frankreich
Year 2022 - 0,75 liter - 13 % ABV
€ 11,93 / 1 liter, prices incl. VAT plus shipping costs
Contains sulphites
in stock
€ 8,95
| Article | 2022 Costières de Nîmes Bonpas |
|---|---|
| Country | France |
| Category | Red wine |
| Classification | AOC |
| Producer | Bonpas |
| Alcohol | 13% |
Ingredients/allergens
| List of ingredients | Grapes, acidity regulators (lactic acid, malic acid (D,L-/L-), tartaric acid (L(+)-)), preservatives (sulphites), stabilisers (citric acid), bottled under modified atmosphere. |
|---|---|
| Allergens | Sulphites |
Nutritional information (per 100 ml)
| Calorific value | 330 KJ / 79 kcal |
|---|---|
| Fat | 0 g |
| Fett, of which Saturated fat | 0 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| Carbohydrates, of which Sugar | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Further details
| Country of origin | France |
|---|---|
| Company | Bonpas à Quincié |
| Address | Chemin de Reveillac, 84510 Caumont-sur-Durance, France |

