Germany
/ / Saale-Unstrut
Germany
Winzervereinigung Freyburg-Unstrut, Dornfelder trocken, 2021, Saale-Unstrut
Year 2021 - 0,75 liter - 12 % ABV
€ 10,33 / 1 liter, prices incl. VAT plus shipping costs
Contains sulphites
in stock
€ 7,75
| Article | 2021 Dornfelder trocken Winzervereinigung Freyburg-Unstrut |
|---|---|
| Country | Germany |
| Growing area | Saale-Unstrut |
| Category | Red wine, dry |
| Classification | Deutscher Qualitätswein |
| Producer | Winzervereinigung Freyburg-Unstrut |
| Grape variety | Dornfelder |
| Alcohol | 12% |
| Residual sugar | 1.6 g/l |
| Acid | 5 g/l |
| Drinking temperature | 18 - 20 °C |
Ingredients/allergens
| Allergens | Sulphites |
|---|
Further details
| Country of origin | Germany |
|---|---|
| Company | Winzervereinigung Freyburg-Unstrut eG |
| Address | Querfurter Str. 10, 06632 Freyburg (Unstrut) |

