Germany
Maximin Grünhaus, Riesling Trocken Fusion, Schlosskeller-Reserve VDP.Qualitätswein, 2016, Mosel
Year 2016 - 0,75 liter - 13 % ABV
€ 93,20 / 1 liter, prices incl. VAT plus shipping costs
Contains sulphites
in stock
€ 69,90
| Article | 2016 Riesling Trocken Fusion Schlosskeller-Reserve VDP.Qualitätswein Maximin Grünhaus |
|---|---|
| Country | Germany |
| Growing area | Mosel |
| Category | White wine, dry |
| Classification | VDP.Qualitätswein |
| Producer | Maximin Grünhaus |
| Grape variety | Riesling |
| Alcohol | 13% |
| Residual sugar | 5.3 g/l |
| Acid | 8.1 g/l |
Ingredients/allergens
| List of ingredients | Grapes, sucrose, sulphites. |
|---|---|
| Allergens | Sulphites |
Nutritional information (per 100 ml)
| Calorific value | 327 kJ / 78 kcal |
|---|---|
| Carbohydrates | 1,6 g |
| Carbohydrates, of which Sugar | 0,53 g |
Further details
| Country of origin | Germany |
|---|---|
| Company | Weingut Maximin Grünhaus |
| Address | Maximin Grünhaus 1, 54318 Mertesdorf |

