Germany
Fritz Waßmer, Viognier Réserve, Qualitätswein, 2023, Baden
Year 2023 - 0,75 liter - 12.5 % ABV
€ 27,93 / 1 liter, prices incl. VAT plus shipping costs
Contains sulphites
in stock
€ 20,95
| Article | 2023 Viognier Réserve Qualitätswein Fritz Waßmer |
|---|---|
| Country | Germany |
| Growing area | Baden |
| Category | White wine, dry |
| Classification | Qualitätswein |
| Producer | Fritz Waßmer |
| Grape variety | Viognier |
| Alcohol | 12.5% |
| Residual sugar | 4.7 g/l |
| Acid | 5.7 g/l |
| Drinking temperature | 8 - 10 °C |
Ingredients/allergens
| Allergens | Sulphites |
|---|
Further details
| Country of origin | Germany |
|---|---|
| Company | Weingut Fritz Waßmer |
| Address | Lazariterstrasse 2, 79189 Bad Krozingen-Schlatt |

