Germany
Fritz Waßmer, Spätburgunder, Gutswein, trocken, 2024, Baden
Year 2024 - 0,75 liter - 13.5 % ABV
€ 13,07 / 1 liter, prices incl. VAT plus shipping costs
Contains sulphites
in stock
€ 9,80
| Article | 2024 Spätburgunder Gutswein Fritz Waßmer |
|---|---|
| Country | Germany |
| Growing area | Baden |
| Category | Red wine, dry |
| Classification | Qualitätswein |
| Producer | Fritz Waßmer |
| Grape variety | Pinot Noir |
| Alcohol | 13.5% |
| Residual sugar | 2.4 g/l |
| Acid | 6.3 g/l |
| Drinking temperature | 16 - 18 °C |
Ingredients/allergens
| List of ingredients | Grapes, sucrose, antioxidant: sulphites; stabiliser: meta-tartaric acid. |
|---|---|
| Note | Contains small amounts of fat, saturated fatty acids, protein and salt. |
| Allergens | Sulphites |
Nutritional information (per 100 ml)
| Calorific value | 339 kJ / 81 kcal |
|---|---|
| Carbohydrates | 1,2 g |
| Carbohydrates, of which Sugar | 0,2 g |
Further details
| Country of origin | Germany |
|---|---|
| Company | Weingut Fritz Waßmer |
| Address | Lazariterstrasse 2, 79189 Bad Krozingen-Schlatt |

