VEGAN
Germany
Fritz Waßmer, Auxerrois, Gutswein, trocken, 2024, Baden
Year 2024 - 0,75 liter - 10.5 % ABV
Contains sulphites
currently not available
| Article | 2024 Auxerrois Gutswein Fritz Waßmer |
|---|---|
| Country | Germany |
| Growing area | Baden |
| Category | White wine, dry |
| Classification | Qualitätswein |
| Producer | Fritz Waßmer |
| Grape variety | Auxerrois |
| Alcohol | 10.5% |
| Drinking temperature | 8 - 10 °C |
Ingredients/allergens
| List of ingredients | Grapes, sucrose, antioxidants: sulphites, ascorbic acid; stabilisers: carboxymethylcellulose. |
|---|---|
| Note | Contains small amounts of fat, saturated fatty acids, protein and salt. |
| Allergens | Sulphites |
Nutritional information (per 100 ml)
| Calorific value | 255 kJ / 61 kcal |
|---|---|
| Carbohydrates | 1,0 g |
| Carbohydrates, of which Sugar | 0,2 g |
Nutrition notes
| Type of nutrition | Vegan |
|---|
Further details
| Country of origin | Germany |
|---|---|
| Company | Weingut Fritz Waßmer |
| Address | Lazariterstrasse 2, 79189 Bad Krozingen-Schlatt |

