Argentina
/ / Patagonien
Argentina
Bodega Del Fin Del Mundo, Special Blend Reserva, Cabernet Sauvignon, Malbec und Merlot, 2021, Patagonien
Year 2021 - 0,75 liter - 14.5 % ABV
€ 53,27 / 1 liter, prices incl. VAT plus shipping costs
Contains sulphites
in stock
€ 39,95
| Article | 2021 Special Blend Reserva Bodega Del Fin Del Mundo |
|---|---|
| Country | Argentina |
| Growing area | Patagonia |
| Category | Red wine |
| Classification | Reserva |
| Producer | Bodega Del Fin Del Mundo |
| Grape variety | 40 % Malbec, 40 % Cabernet Sauvignon, 20 % Merlot |
| Alcohol | 14.5% |
| Residual sugar | 2.18 g/l |
| Acid | 5.4 g/l |
| Drinking temperature | 15 - 17 °C |
| Drink recommendation | Meat dishes braised in the stove like lamb, veal or turkey, to wild dishes like deer combine with black currants and chocolate sauce. |
"Special Blend Reserva Bodega Del Fin Del Mundo Patagonien": for this Special Blend are the grapes of the best vineyards Patagoniens selected by hand. It was the aim, with the special Cuvée from Cabernet Sauvignon, Malbec and Merlot creating a Patagonia wine of internationally highest expression.
Ingredients/allergens
| Allergens | Sulphites |
|---|
Further details
| Country of origin | Argentina |
|---|---|
| Company | Bodega Del Fin Del Mundo |
| Address | Bodega: Ruta Provincial 8. km. 9. - San Patricio del Chañar, NeuquénOficina Comercial Bs. As.: Honduras 5663 - CP 1414 CABA, Argentina |
| Distributor | Heinz Eggert GmbH |
| Address | Eppenser Weg 3, D-29549 Bad Bevensen |

